תפריט סגור

בטון

בטון

בטון ידוע ומקובל בכל העולם המערבי כחומר גלם טוב לבניה על כל רוודיה. נוטים לבצע ניסור בטון תוך שימוש במסורים מיוחדים וטכנולוגיה מתקדמת. מהי יציקת בטון מזויין ושלבי הכנת בטון.

ניסור בטון
במקרים לא מעטים כאשר רוצים לפרק חלק מקיר בטון גם או מזויין בברזל ומוצקים אחרים נוטים לבצע ניסור בטון תוך שימוש במסורים מיוחדים וטכנולוגיה מתקדמת. מסורי הבטון מכילים שבבי יהלום
ואם מדובר בכבל לניסור בטון אז הם מוכללים לאורכו במרווחים שווים. פעולת החיכוך המהיר עם שטח הבטון שבא עימם במגע מנסר את החלק ויוצר פחות לכלוך ושבבים מאשר כאשר חוצבים את היציקה החזקה עם כלים גסים רוטטים בכוחות ומהירות גבוהה.
כך גם נגרמים פחות זעזועים ומן הסתם סדקים. הגימור של פעולת ניסור זו יפה יותר ומועדף על ידי כל אנשי השיפוץ. בנוסף לצורך ביצוע קדח או חור קטן ניתן ליישם פעולת קידוח בטון עם כלי עבודה המבוססים על אות טכנולוגיה של מסור היהלום ולא קידוח גס עם פטישונים.

בטון
הבטון ידוע ומקובל בכל העולם המערבי כחומר גלם טוב לבניה על כל רוודיה. מבנים גדולים וגבוהים, בתי מגורים, גשרים מבטון מזויין סכרים לעצירת מים ולשימושים צבאיים או אזרחיים למטרות מיגון כמו ממדים ובונקרים. שילובו של הבטון יחד עם ברזל מעניק לו תכונות חוזק וקשיות גדולים יותר ומאפשר
סוגי בניה גדולי מימדים ועמידים לתקופות ארוכות של עשרות ומאות שנים בעתיד. בטון סטנדרטי מורכב מכמה מרכיבים בסיסיים כמו מלט מים וחול כאשר כל אחד מהם מהווה אחוז מסויים מהתערובת לפי הדרישות והכוונה להגיע לתכונות אופי שונות.
לתערובת זו אפשר להוסיף עוד כמה מרכיבים ידועים כמו אבני חצץ ברזל שזור עם או בלי עמודי ברזל חומרים אלסטיים או מחזקים למינהם הממצקים ומוסיפים עוד קשיות לבטון או רמת גימור. שלא תטעו, גם אם תקחו שק מלט ותרטיבו את האבקה עם מים ותבחשו טוב מן הסתם תקבלו בטון יצור לאחר שהתייבש.

יציקת בטון
בעת תהליך הבניה עם בטון לאחר כל הכנת התבנית ליציקה שופכים את התערובת הנוזלית אולם מאוד סמיכה ישירות ממשאית מערבל הבטון או אם מדובר ביציקה קטנה אז ממערבל בטון קטן ונייד בעזרת דליים או צינור רחב מידות.
אם יצקו את כל החומר על גבי כלונסאות ותומכות אשר מייעדים להוות גג או קיר נוהגים להמתין כעשר ימים שלמים עד להתקשחות הסופית ורק אז מסירים את התמיכה כדי שהבטון המוצק יכול יהיה לעמוד באופן עצמאי.
בזמן ההתייבשות הזה מרטיבים מידי פעם את הבטונדה למניעת היווצרות סדרים וחיזוק נוסף.

 

הכנת בטון מזויין
שלבי ההכנה דומים אמנם בעת בנייה לאחר שלב הטפסנות התקנת הברזל וקשירתו כייאות בהתאם למידות המבוקשות. ממלאים את המקום המיועד ליציקת הבטון בתערובת שהוכנה. מילוי החלל שבו הברזלים אינם חלודים יכול לארוך כמה שעות הכל תלוי בגולדו של המבנה ליציקה.
בעת יציקת גג בטון מוזגים את החומר על גבי פח גלילי או אחר שהוא בעצם משטח אשר קובע את התצורה הסופית כיצד יראה הגג. ההכנה לא תמיד מבוצעת בשטח הבניה וקבלני בניה רבים מזמינים משאית עם מערבל
שבה כבר יש בטון שהוכן מבעוד מועד ובדרך מקבל עירבוב נוסף כאשר המיכל שעל המשאית מסתובב בתדירות קבועה עד להגעה והשפיכה. את יציקת הבטון נוהגים לחזק כאמור בברזל גם אם מדובר בעמוד בטון או משטח רצפתי.
תוספת של שבבי ברזל בתוך העיסה לא ממש נפוצה אך היא נועדה להעניק לו תכונות נוספות של חוזקה. בעבר הרחוק כאשר נהגו לבנות מחמרי גלם אחרים כמו טיט או תערובות של בוץ עם תוספים אחרים שנמצאו בטבע התקבלו תוצאות הרבה פחות חזקות וטובות.
אגב עד לימים אלו במקומות נידחים בעולם בונים מחוסר ברירה בשיטות אלו בעיקר במדינות מתפתחות שם הקידמה והטכנולוגיה עדין לא עומדים לפתחם. מפעלי בטון. קשיות זו באה לרוב על חשבון האלסטיות של המבנים ואם מדובר במגדלים מאוד גבונים שידוע כי
הם נעים לצדדים כאשר נושבת רוח חזקה המהנדסים והמתכננים יודעים למצוא פתרונות מתאימים.

בטון מוכן
חברות גדולות במשק כגון ישראבטון מספקות עבור בנאים וקבלני שלד בטון מוכן עד למיקום שבו יש לבצע את היציקה. מספקת בטון מוכן ממפעלי הבטון לפרויקטים לאומיים, ונושאת את תו התקן ISO 9001:2000 והיא בעלת תואר מגן דוד ירוק מטעם שוחרי איכות הסביבה בזכות שמירתה על איכות הסביבה.
אם נדרש רק כמות קטנה לצרכיו של הבונה הם נוהגים להכינו בעצמם במין מערבלים הפועלים על חשמל או בנזין וסולר ומערבלים את התערובת על ידי סיבוב כל חמרי הגלם. לקוחות פרטיים הזקוקים בעת שיפוץ קל בבית לכמות מוטעה יכולים לרכוש בטון מוכן במכלים של כמה קילו גרם בודדים
ועליתים אפשר להשיג גם בטון לבן שתכונותי ויעודו שונים מהנל.

בדיקת בטון
כאשר אתם מחילים תהליך בדק בית עם חברה מסויימת ניתן בנוסף לקבל שרות של בדיקת איכות הבטון שממנו נבנה הבית וגם חדר הממד. אמנם בעת היציקה והבניה נלקחה דגימה מחייבת לביקורת האיכות. אולם עבור השקט הנפשי ואולי הם יש לכם ספקות הבדיקה אפשרית.

עוד בנושא זה